Eps Nedir?
 
Expanded Polistiren Sert Köpük ( EPS - Genleştirilmiş Polistren Sert Köpük ), petrolden elde edilen, köpük halindeki, termoplastik, kapalı gözenekli, tipik olarak beyaz renkli bir ısı yalıtım malzemesidir. Polistren teneciklerinin şişirilmesi ve birbirine kaynaşması ile elde edilen EPS ( Genleştirilmiş Polistren Sert Köpük )ürünlerde, taneciklerde, taneciklerin şişirilmesi ve köpük elde edilmesi için kullanılan şişirici gaz 'Pentan'dır . Pentan, tanecikler içinde çok sayıda küçük gözeneklerin oluşmasını sağladıktan sonra üretim sırasında ve verimi takiben çok kısa sürede hava ile yer değiştirir. Böylece EPS levhaların bünyesinde bulunan çok sayıdaki ( 1m3 Eps'de 3 - 6 milyar ) küçücük kapalı gözenekli hücreler içinde durgun hava hapsolur. Malzemelerin % 98'i hareketsiz ve kuru havadır.. Hareketsiz ve kuru hava, bilinen en ekonomik, çevre dostu ve mükemmel ısı yalıtım malzemesidir.
 
EPS ısı yalıtım levhalarının ekonomik ve üstün ısı yalıtım özellikleri bu şekilde sağlanır. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtımı sağlayan birkaç malzemeden biri olan EPS, aynı performansı, ülkemizde kullanılan diğer ısı yalıtım malzemelerinde daha ekonomik olarak sağlayan tek malzemedir. Üretiminin enerji yoğun olmaması, üstün teknik özelliklerine rağmen ekonomik olmasının diğer önemli sebebidir. Etkin mekanik deyanımın yanında şişirici gazın çok kısa sürede hava ile yer değiştirmesi, ürünün performansınınkullanım ömrü boyunca sabit kalmasını sağlar. Kalınlığı incelmez, ısı iletkenliği artmaz, özelliklerinde hiçbir bozulma meydana gelmez.
 
EPS üretimden son aşama olan şekil verme ( kalıplama ) aşamasında, taneciklerin birbirleri ile sıkıca kaynaşması sağlanır. Bu uygulamanın başarısı, ürünün yüzeyindeki taneciklerin balpeteği şeklinde görüntüsünden anlaşılır. EPS istenilen yoğunluklarda üretilir. Özellikleri yoğunlukta istenilen yönde değiştirlebildiğinden malzeme israfına ve gereksiz maliyet artışlarına sebep omaz. Yalıtım amacıyla genellikle 15 - 30 kg / m3 yoğunluklarda kullanılan EPS levhalar, çok hafiftirler. diğer malzemelerle kaplanarak bitmiş oranda geri dönüşümü olan bir malzemedir. EPS ürünler, levha, boru veya önceden şekil verilmiş elemanlar halinde, yapıların ısı ve ses yalıtımında ve ambalaj sanayiinde yoğun bir şekilde kullanılılırlar.
 
EPS ürünlerinde ayrıca binalarda duvar malzemesi olarak kullanımdan, soğuk hava depolarının yalıtımına, soğuk bölgelerdeki karayolu yapımına, zeminlerin takviyesine, gemiler için can simidi ve can yeleği yapımına kadar sayılması mümkün olmayan; hafifliğin, dayanımın, kolay şekil verebilmenin, kolay uygulayabilmenin ve düşük ısı iletkenliğinin önemli olduğu bütün uygulamalarda sınırsız kullanım alanı vardır.
 
Tarih: 11.12.2017